Dyce Amateur Swimming Club

Events

Members Information Page

Next committee meeting - Wed 27th Feb 7pm at Carnegie Hall (upstairs room) ________________________________________________________________________________________________

Cults Novice at Cults Pool - Sun 24 Feb 2019 (updated 13th Feb)  - George coaching


Swimmers entered:- Fay, Kim, Libby, Charlotte, Morgan H, Jessica, Amy, Eva, Madisyn, Callum B,

Cameron J & Greig (also 6 mixed relays)


Session 1: Warm up 1  09:00,  Start 10.05,  Finish 12.35  

Session 2: Warm up 1  13.25,  Start 14.30,  Finish 17.00


All swims accepted. List of swims HERE    Draft programme HERE   


Officials:- Eleanore Ferguson, Iain Alexander, Jimmy Fawns & Vicky Jolly (list been emailed out)

________________________________________________________________________________________________________________________

ND Age Group Championships 2-3 Mar 2019 at ASV (updated 18th Feb)


Swimmers entered:- Callum A, Fraser A, Lucy, Layton, Kate, Emma, Eden, Sarah, Brendan, Isla, Megan L, Conner, Greig & Owen (also 7 relay teams)


All swims accepted. List of swims HERE  Draft programme HERE


Participant info HERE


Warm up times & info HERE

________________________________________________________________________________________________________________________

ABERDEEN DEVELOPMENT SERIES Round 2 – Sun 10th March 2019 at ASV (updated 19th Feb)


Warm up: 0830 am   Start: 0935 am Finish: 1235 pm (Approx)


Swimmers entered:- Ellie, Emma, Nicole, Fay, Kim, Libby, Eden, Morgan, Louise, Megan L, Erin McD, Darcey, Madisyn, Layton, Alex, Lennon, Nathan & Lewis

Entries are away.  Awaiting draft programme……

List of swims HERE

________________________________________________________________________________________________________________________

Dyce ASC Mini Meet at Westhill - Sat 23 Mar 2019 (updated 13th Feb)


Session 1 Warm Up 09.15 - Start 10.00 (Finish 13:00)

Session 2 Warm Up 13.45 - Start 14.30 (Finish 17:30)


Swimmers entered:- Ellie, Fay, Carla, Libby, Charlotte, Morgan, Jessica, Amy, Darcey, Caitlin, Madisyn, Callum, James, Cameron J, Lennon, Nathan, Greig, Ailsa, Anya, Eva P & Cameron M


Entries are away.  Awaiting draft programme……

List of swims HERE

________________________________________________________________________________________________________________________

Arbroath St Thomas Spring Sprints at Arbroath Sports Centre - Sun 24 Mar 2019 (updated 13th Feb)


Session 1 Warm Up - 08:45 Start - 09:50

Session 2 Warm Up - 13:30 Start - 14:35


Swimmers entered:- Ellie, Fay, Kim, Libby, Eden, Morgan, Jessica, Amy, Darcey, Eva S, Madisyn, Callum, James, Lennon, Nathan & Greig


Entries are away. Awaiting draft programme…..

List of swims HERE

_______________________________________________________________________________________________________________________

Bridge of Don Spring Banded Meet at BoD pool - Sat 20th April 2019 (updated 24th Jan)


Session One: Warm Up 8.15am Start 9.20am

Session Two: Warm Up 1.15pm Start 2.20pm


_______________________________________________________________________________________

UoA LC meet at ASV on 27-28 Apr 2019 (updated 18th Feb)


Session 1:  Warm up: 0800 – 0900 am    Start: 0905 am Finish: 1205 pm (Approx)

Session 2:  Warm up: 1230 – 1330 pm    Start: 1335 pm Finish: 1635 pm (Approx)

Session 3:  Warm up: 1700 – 1740 pm    Start: 1745 pm Finish: 1945 pm (Approx)

Session 4:  Warm up: 0800 – 0900 am    Start: 0905 am Finish: 1205 pm (Approx)

Session 5:  Warm up: 1230 – 1330 pm    Start: 1335 pm Finish: 1635 pm (Approx)

Session 6:  Warm up: 1700 – 1740 pm    Start: 1745 pm Finish: 1945 pm (Approx)


_______________________________________________________________________________________

Westhill Invitational - 4th - 5th May 2019 (updated 7th Feb)


Session 1  Warm Up  09:00   - Start  10:05  

Session 2  Warm Up  14:00  -  Start  15:05

Session 3  Warm Up  09:00   - Start  10:05  

Session 4  Warm Up  14:00  -  Start  15:05

_______________________________________________________________________________________

ABERDEEN DEVELOPMENT SERIES Round 3 – Sun 2nd June 2019 at ASV (updated 24th Jan)


Warm up: 0830 am   Start: 0935 am Finish: 1235 pm (Approx)


_______________________________________________________________________________________

Timekeeper course  

We are taking names for the next timekeeper course as some people couldn’t manage the date of the one we have recently organised.  Please let Carolyn know if you would like your name added.  It is usually a 2 hour theory followed by a practical session of about 45 mins in an evening and you should be at least 14yrs old.

_____________________________________________________________________________________________________


HOME   |   ABOUT   |   TECHNICAL OFFICIALS   |   GALLERY   |  LINKS   |   CONTACT     

Competitions Latest results Results Archive

Latest News

Training

Members Information

Current Club Championship Records HERE

(Updated 2nd Dec 2018)





Forthcoming Competitions

Latest Results

Results Archive